Ako spoznať správnu pôžičku
Pri výbere pôžičiek je situácia relatívne zložitá. Finančný trh a trh pôžičiek ako taký je veľmi spletitý a neprehľadný systém, v ktorom je relatívne zložité sa fundovane pohybovať. Avšak ak človek dodržiava určité zásady, tak môže rad rizík minimalizovať a vyhnúť so tak prípadným nepríjemnostiam.
Voľba pôžičky
Hlavnou nosnou myšlienkou pri výbere pôžičky je zhodnotiť jej opodstatnenosť. Na čo sú peniaze potrebné, v akom rozsahu, ako sa budú splácať, či je tá daná vec skutočne aktuálne potreba a podobne. Prebrať pôžičku zo všetkých hľadísk pre a proti. Keďže nie je nič horšie, než si vziať pôžičku, zaplatiť všetky poplatky a potom si to rozmyslieť. V tú chvíľu sú všetky už vložené prostriedky za vybavenie utopenými nákladmi. Ďalej by si každý mal osobne porovnať svoje príjmy a výdavky. V akom rozsahu sa môžu pohybovať splátky pôžičky, aby to bolo pre osobný a rodinný rozpočet únosné. A už s touto vlastnou informáciou ísť do danej inštitúcie, či hľadať možnosti na internete. Určite je vhodné počítať aj s určitou rezervou pre nepredvídané udalosti.
Správny poskytovateľ = základ úspechu
Na trhu pôžičiek sa pohybuje celý rad poskytovateľov. Či už ide o bankové či nebankové inštitúcie, vždy je nutné starostlivo voliť. V súčasnosti už nie je rozdiel medzi veľkými bankami a nebankovými spoločnosťami, keďže ponúkajú prakticky identické produkty s odlišnými požiadavkami. Takže ak človek chce viac administratívy a relatívne nižší úrok, je vhodné voliť bankovú pôžičku. Na druhej strane stojí rýchle vybavenie, menej dokladovosti a nepatrne vyšší úrok u nebankových inštitúcií. Vždy záleží na tom, kde má človek priority a čo mu dané inštitúcie dovolí. Rozhodne je ale dôležité si vyžiadať dostatok informácií a všetko si riadne prečítať pred podpísaním zmluvy. Len tak sa vyhnete prípadným problémom z neznalosti. Keďže ako veľmi často počujeme: "Neznalosť neospravedlňuje".
Kompletné informácie
Pred podpísaním zmluvy je vždy nutné mať všetky informácie naštudované. Či už sa jedná o formu, dátum a dobu splácania, možnosti zmeny pôžičky, predčasné splatenie a sankcie s tým spojené, poplatky s pôžičkou spojené, sankcie za oneskorenie splátky či vyššie RPMN. Všetky tieto informácie si v pokoji prejdite a až potom, čo s nimi budete uzrozumený a zmluvu uzatvárajte.
Poistenie neuškodí
U väčších súm by rozhodne nebolo od veci sa zamyslieť aj nad poistením proti platobnej neschopnosti splácať pôžičku. Ak nemáte isté zamestnanie a musíte pravidelne platiť vysokú pôžičku, rozhodne sa taký druh poistenia oplatí. V prípade výpovede potom poisťovňa so splácaním pomáha. Ďalšou možnosťou, kedy sa často tento druh poistenia uplatňuje je aj pracovná neschopnosť. Práve v tejto dobe totiž človek nemá ani pomyslenie na splátku pôžičky, takže poisťovňa sa o to postará.
A jedna zásada na koniec. Je absolútne nevyhnutné čítať zmluvu, obchodné podmienky a ďalšie dodatky. Čítať a porozumieť im. Nielen veľké písmená v nadpisoch, ale predovšetkým odseky písané malými písmenami na konci stránky. Práve tam sa totiž vyskytujú tie najdôležitejšie informácie, ktoré by ste rozhodne nemali pri svojom rozhodovaní o pôžičke vynechať.
Sledujte parameter RPMN
Najjednoduchší porovnávací parameter je RPMN, ktorý hovorí, ako je daná pôžička drahá. Čím nižšie tým lepšie.
2. 4. .2014